Biżuteria darem kobiety

0
264

Artyści niejednokrotnie się z nim identyfikują, chcąc przez wybrane dzieło sztuki, czy to będzie obraz, płaskorzeźba, wiersz, piosenka, poruszyć sumieniem narodu. Artyści-rzemieślnicy zajmujący się srebrną biżuterią, w zaciszu swojego warsztatu częstokroć widzą swoją misję zgoła inaczej: dbają, aby ,,puch marny’’ jak zwał Mickiewiczowski Gustaw rasę kobiecą, tym bardziej błyszczał w marności swojej.

Noszenie biżuterii

My, kobiety, nie będziemy przecież mieć do artystów biżuterii o to pretensji, ale będziemy nosić ich wytwory dumnie i z wypiętą piersią. Paradygmat patriarchalny wywraca się do góry nogami, ,,seksmisja’’ się rozkręca, drogie Panie, najwyższy czas, byśmy wzięły świat w swoje ręce. Ale co ja w ogóle opowiadam, świat już jest w naszych rękach, gdyż ,,za każdym sukcesem mężczyzny stoi kobieta”. Przykłady? Simone de Beauvoir jako wierna przyjaciółka francuskiego filozofa Jeana-Paula Sartra, Michelle Obama – piękna i stylowa żona prezydenta USA Baracka Obamy, Carla Bruni – piosenkarka i żona byłego prezydenta Francji, niewysokiego Nicholasa Sarkozy’ego. Ale po co pisać o partnerkach sławnych mężczyzn, skoro znamy wystarczającą liczbę damskich osobowości, które w kontekście małżeństwa wcale występować nie musiały. Najstarszym przykładem kobiety wyzwolonej może być Safona, poetka Starożytnej Grecji. Inne silne osobowości kobiece które przychodzą na myśl to chociażby Virginia Woolf, Billie Holiday (zwana również ,,Lady Day’’), Frida Kahlo, Maria Skłodowska-Curie, Jane Austen, Wisława Szymborska.

Kto powiedział, że biżuteria powinna być darem mężczyzny dla kobiety?

Nieważne kto, ważne, że ogłaszamy z dzisiejszym dniem ten przesąd za przestarzały i nieaktualny. Biżuteria może i powinna być darem od kobiety dla kobiety, lub od kobiety dla siebie samej. Niewątpliwym atutem biżuterii artystycznej jest unikatowość i niepowtarzalność każdego jej egzemplarza, gdyż nie może być dwóch identycznych pierścionków, nawet wyrabianych dłonią tej samej artystki (gdyż artyści biżuterii artystycznej to głównie kobiety. Przynajmniej na tym jednym polu nie jesteśmy zdominowane przez mężczyzn). Wszystkim panom, którzy poczuli się urażeni wydźwiękiem powyższego artykułu, mówimy słowami piosenki Kazika ,,Maciek, ja tylko żartowałem’’ i zapraszamy do wciśnięcia się w sukienki, aby znaleźć się po zwycięskiej stronie w walce o dominację nad światem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here