Diament – Najcenniejszy Kamień Świata

0
356

Diament jest liderem w grupie kamieni szlachetnych, ale i inne minerały nie pozostają daleko w tyle. Jaką wartość może mieć granat demantoid.

Najcenniejsze kamienie świata to diamenty, szmaragdy, szafiry i rubiny zaliczane do grupy kamieni szlachetnych. Lista kamieni szlachetnych jest dużo dłuższa należą do niej między innymi topazy opale, akwamaryny, spinele, perły i wiele innych. Jednak o cenie minerału nie decyduje tylko przynależność do jednej z grup, ale wiele innych parametrów.

Wartościowy diament

Jednym z nich jest twardość a tym samym odporność na zarysowania, najwyższa to 8-10 w skali Mohsa. Potem wielkość kamienia, w jubilerstwie określane miarą karata. Duża bryła minerału daje większe możliwości prawidłowego cięcia i szlifowania, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w odniesieniu do diamentów. Dodatkowo barwa i przejrzystość to cechy, na które zwraca się uwagę. Najbardziej wartościowe to te o dużej przejrzystości, intensywnym kolorze i blasku. No i jeszcze dostępność w przyrodzie im mniejsze złoża i kamień rzadziej spotykany tym cenniejszy. I tu okazuje się, że nowo odkrywane złoża kamieni przetasowały istniejącą wcześniej klasyfikację i na przykład należący do I grupy ametyst stracił swoją pozycję. A i powszechnie uznawany za rzadkie, diamenty, też nie są już tak nieliczne.

Wydobycie pod nadzorem

Wydobycie diamentów jest pod nadzorem kartelu, który reguluje wielkość wydobycia i decyduje o ilości udostępnionej do obrotu, aby nie obniżać popytu i nie zachwiać ceny na rynku. Światowa Komisja Handlu uznała też, że stosowany do tej pory podział kamieni na szlachetne i półszlachetne nie powinien być stosowany w transakcjach handlowych, jako sztuczny i niejednoznaczny. Nie oznacza to jednak, że minerały z tak zwanej wielkiej czwórki straciły swoją pozycję. Jednak zdarza się często, że bardziej wartościowe okazy znajdujemy w grupie beryli, ametystów czy innych minerałów ozdobnych. Wysokiej klasy granat demantoid może osiągnąć większą wartość niż średniej jakości rubin. Nawet wśród kamieni ozdobnych uznawanych za pospolite znajdujemy egzemplarze z ciekawymi przebarwieniami, które dodatkowo efektownie oprawione stanowią cenne klejnoty. Na rynku pojawia się coraz więcej syntetycznych odpowiedników kamieni szlachetnych tym większa jest popularność kamieni pochodzących z natury.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here