Drogocenna Biżuteria – Szmaragd

0
367

Szmaragd, jeden z najbardziej poszukiwanych kamieni szlachetnych jest jedynie odmianą kryształu berylu. Oprócz berylu zielonego, którym właśnie jest szmaragd, wyróżniamy także akwamaryn, beryl złoty i czerwony.

Akwamaryn (zabarwiony od jasno- do ciemnoniebieskiego), beryl złoty (zwany także heliodorem od żółtych odcieni, które reprezentuje, stąd właśnie jego wzięta z języka greckiego nazwa – helios to nie tylko grecki bóg słońca, w grece to także po prostu słońce), beryl czerwony (zwany również bixbitem).

Historia szmaragdu

Polska nazwa ,,szmaragd” wywodzi się wprost z greckiego ,,smaragdos”, w przeciwieństwie do angielskiego ,,emerald”, które pochodzi ze starofrancuskiego ,,esmeralde”. Obie te nazwy nie oznaczają nic innego niż ,,zielony kamień szlachetny”. Ale pozostawiając etymologię, zwróćmy uwagę na mity, którymi od wieków otaczany jest ten cudowny kamień (a jego historia sięga naprawdę daleko wstecz – szmaragd wydobywano już w czasach faraonów egipskich, co odpowiada mniej więcej od 3000 do 1500 lat przed naszą erą, najwcześniejsze znaleziska umiejscawia się w okolicach Morza Czerwonego).

Święty kamień

Południowoamerykańskie plemiona Inków i Azteków na przykład znajdowały w tym pięknym kamieniu znamiona świętości. Z kolei w  Wedach, czyli starożytnych świętych księgach hinduizmu przeczytać możemy o dostrzeganych w zielonych zdrowotnych kamieniach cudownych właściwościach, takich jak przyciąganie szczęścia czy zwiększanie dobrego samopoczucia. W starożytnym Rzymie kolor zielony reprezentował Wenus, boginię piękna i miłości. A przecież kamienie szlachetne to najpiękniejsza biżuteria, szmaragd zaś jej najbardziej oryginalnym przedstawicielem. Także dzisiaj zielony kolor jest dość istotny w wielu kulturach i religiach,  na przykład w Islamie. Wiele państw Ligi Arabskiej ma go w swoich flagach jako świadectwo jedności wiary na wspólnym terytorium. Także w kościele katolickim zieleń jest traktowana jako jeden z najbardziej naturalnych i najbardziej podstawowych pastelowych kolorów liturgicznych.

Jednym z największych szmaragdów świata jest ,,Mogul”. Rok jego znalezienia datuje się na 1695, waży 217.80 karatów i ma około 10 centymetrów długości. Z jednej strony jest zapisany tekstami modlitw, z drugiej zaś ozdabiają go wspaniałe kwiatowe ornamenty. Sprzedano go za pośrednictwem domu aukcyjnego Christie’s w Londynie niezidentyfikowanemu kupcowi za 2.2 miliony amerykańskich dolarów 28 września 2001 roku. Oby był wart swojej ceny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here