Jak statki na niebie – Twoje kapelusze

0
329

„Jak statki na niebie Twoje kapelusze” – ten niezwykły element kobiecego stroju zapada w pamięć jak i tytułowa piosenka zespołu DeMono. Niestety obecnie kapelusz nie jest zbyt powszechnym nakryciem głowy, a szkoda.

Historia kapelusza

Jako dodatek stroju ulicznego kapelusz pojawił się w XVII w i to głównie w modzie męskiej. Przybierał on prostą formę cylindra w czarnym kolorze. We wcześniejszych wiekach nakrycia głowy w stylu kapelusza były uzupełnieniem wojskowego ubioru. Stąd zapisały się w pamięci słynne kapelusze muszkieterów czy bikorny-dwurogi modele epoki napoleońskiej. Moda ozdabiania głowy zrodziła się jednak dużo wcześniej, wprawdzie nie kapeluszami ale perukami. Te stanowiły czasem bogato zdobione konstrukcje obrazujące ogrody, klatki z ptakami, statki i osiągały nieraz wręcz monstrualne rozmiary.

Kapelusze damskie stały się nieodzownym atrybutem stroju w XIX w przeobrażając się stopniowo z prostego skromnego czepca w wykwintny, ozdobny wzór z szerokim rondem. Kapelusz ozdabiał, ale także chronił głowę zwłaszcza latem. Damy przysłaniały swoje włosy i skórę przed promieniami słonecznymi i wiatrem, dbając aby ich cera była porcelanowo-blada. Niezwykle romantyczny element kobiecej garderoby miał tez inną zaletę, pozwalał skryć wzrok pod woalką bądź ukryć twarz przed natrętnym spojrzeniem.

Kapelusze na lato

Letnie kapelusze były wykonane z delikatnego płótna zdobione piórami, sztucznymi kwiatami i jedwabnymi wstążkami. Kapelusz oprócz praktycznych funkcji dodawał szyku i czynił kobietę bardziej tajemniczą. W kolejnych epokach zmieniająca się moda i styl życia wyparły kapelusz z damskiej szafy na rzecz praktycznych czapek, beretów i kapturów. I o ile zimą takie okrycia głowy sprawdzają się doskonale tak latem aż nagli aby kapelusze wróciły do łask.

Coraz gorętsze lata, dziura ozonowa w atmosferze wymagają chronienia naszych głów przed agresywnym, palącym słońcem. Kapelusze nieśmiało pojawiają się jako plażowy dodatek ale w wersji miejskiej brak im siły przebicia. Stylowe nakrycia głowy mają swoich zwolenników zwłaszcza wśród arystokracji na dworze brytyjskim ale i nasze rodzime damy przez lata propagowały kapeluszową modę. Niebywała elegantka Pani Hanna Bielicka bez efektownego kapelusza nie pokazywała się na ulicy, a aktorka Emilia Krakowska nosi je ze swobodą i wdziękiem . Wręcz nie wypada też pojawić się bez fikuśnego kapelutka na prestiżowych, elitarnych konnych zawodach i imprezach towarzyszących. To jednak nieliczne miejsca gdzie kapelusze rosną jak grzyby po deszczu. Teraz czas na wielkie modowe marki by wylansowały kapelusze w wersji miejskiej, wpisujące się we współczesną modę, pozwalające swobodnie wsiąść do autobusu a jednocześnie przywołujące czar minionych epok. Ja osobiście na tę modę będę czekać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here