Kamienie Władców i Dostojników

0
337

Ametyst to kamień szlachetny o niezwykłych właściwościach – chronił przed zatruciami, wpływał na jasność umysłu, dodawał męstwa, chronił w boju.

O kamieniu

Ametyst-zaliczany do kamieni szlachetnych, należy do grupy kwarców. Kamień o barwie w tonacji od lawendowego do ciemno purpurowego. Często intensywność koloru nawet w danej bryle jest bardzo różnorodna i bywa przedzielona jasnymi paskami. Najcenniejsze to te o mocnej intensywnej fioletowej barwie i dużej przejrzystości. Minerał był niezwykle cenny zwłaszcza w dawnych epokach, i stanowił często ozdobę klejnotów i insygniów królewskich i zwierzchników kościelnych, zresztą tak jak i inne kamienie świata.

Skąd taka przychylność dla ametystu?

Otóż już w starożytności przypisywano temu kamieniowi niezwykłe właściwości. Wierzono, że chroni on przed zatruciami, dlatego wykonywano z niego amulety. Nazwa ametyst pochodziła od greckiego słowa „amethystos” w tłumaczeniu ,,niepijany” gdyż uważano , że zabezpiecza on przed skutkami nadużywania alkoholu, dodawano, więc sproszkowany ametyst do kielichów z winem. W Średniowieczu ametystowy kolor i klejnot zarezerwowany był dla najwyższych dostojników. Przypisywano mu właściwości metafizyczne, miał chronić w walce i dodawać odwagi, zapewniać jasność umysłu i mądrość. Takimi kamieniami świata wysadzano korony królewskie, berła, krzyże papieskie i pierścienie. Kazimierz Wielki został pochowany właśnie z tego typu pierścieniem na palcu.

Ametysty są obecne też w Klejnotach Brytyjskich, oraz zdobią noszone od pokoleń tiary szwedzkich i duńskich księżniczek. Obecnie ametysty są bardziej dostępne, gdyż bogate złoża tego minerału odkryto w Brazylii i wydobycie tego kruszcu znacznie wzrosło. Pomimo większej dostępności ametystów są one nadal bardzo cenione w jubilerstwie, a biżuteria z tymi kamieniami szlachetnymi dobrze się sprzedaje. Zróżnicowana intensywność kolorytu, oraz niesamowita przejrzystość ametystów, wpływają na oryginalność i atrakcyjność ozdób, a co za tym idzie większe zainteresowanie wśród kobiet.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here