O paskach słów kilka

0
65
pasek

Są jedynym elementem garderoby, którego nie uświadczymy w więzieniu ani szpitalu psychiatrycznym, z powodu ich bojowego potencjału.

Paski w modzie

Mowa oczywiście o paskach, dzielnie podtrzymujących nasze spodnie i spódnice na właściwym miejscu. Pierwsze paski noszone były już w epoce brązu. Paski nie były faworyzowane przez żadną z płci, to czy przeważały u kobiet czy mężczyzn zależało od ówczesnej mody. Na zachodzie były raczej częściej spotykane u mężczyzn, wyjąwszy wczesne Średniowiecze, późno XVII wieczną Mantuę oraz kombinacje spódnic z bluzkami w latach 1900 – 1910. Secesyjne klamry są dzisiaj przedmiotem pożądania zbieraczy podobnych pamiątek. Modne szerokie pasy, które w ostatnich latach były lansowane przez gwiazdy jako akcesorium noszone w talii albo na biodrach, to wymysł rodem z drugiej połowy XIX wieku. Od tamtego czasu, aż po pierwszą wojnę światową, były wykorzystywane w wojsku i pełniły nie tylko funkcję ozdobną, jak również służyły do podtrzymywania szabli. Musiały być szerokie i obcisłe, aby podkreślały talię i dobrze spełniały swoją rolę. To tyle jeśli chodzi o szerokie, skórzane pasy modelujące sylwetkę, zdobione często grafiką choćby w panterkę albo imitującą krokodylą skórę, tak niegdyś lubiane przez panie.

Wąskie paski

Natomiast wąskie paski noszone przez mężczyzn wyłącznie w celach praktycznych swój początek znalazły od około 1920 roku, przedtem cele im przyświecające były wyłącznie militarne i dekoracyjne. Są jednak i tacy, którzy właśnie dla szyku pasków nie noszą. Tyczy się to głównie subkultury hip-hopowej, której przedstawiciele umyślnie obniżają stan swoich spodni tak, że ich krok częstokroć znajduje się w kolanach. Ta popularna moda okazała się w USA bardzo kontrowersyjna i pociągnęła za sobą szereg regulacji dotyczących noszenia spodni w sposób ukazujący innym osobom dookoła bieliznę. Były prezydent Obama wypowiedział się nawet na ten temat w młodzieżowej telewizji MTV stwierdziwszy co prawda, że ,,Przepisy regulujące noszenie spodni to strata czasu”, dodając zaraz po tym jednak: ,,Powiedziawszy to, bracia powinni jednak podciągać spodnie. Idziesz za matką, za babką, widać twoją bieliznę. Co w tym złego? Daj spokój. Niektórzy ludzie mogą nie chcieć zobaczyć twojej bielizny. Jestem jednym z nich.”

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here