Sonia Rykiel – projektantka mody

0
297

Sonia Rykiel to francuska projektantka, urodzona w Neuilly, w zachodnich przedmieściach Paryża, jako najstarsza z piątki córek rumuńskiego ojca i rosyjskiej matki.

Droga do kariery

W wieku 17 lat zatrudniono ją do ubierania wystawy sklepowej w paryskim sklepie z tekstyliami. W 1953 Sonia poślubiła Sama Rykiela, właściciela butiku sprzedającego elegancką odzież. Kiedy była w ciąży, nie mogła znaleźć żadnego miękkiego swetra, który mogłaby nosić, więc postanowiła zaprojektować swój własny. W ten sposób Sonia Rykiel zaprojektowała swoje pierwsze sukienki dla ciężarnych, a także malutki sweterek, który nazwała ,,swetrem ubogiego chłopca”. ,,Sweter ubogiego chłopca” pojawił się na okładce Elle i dzięki niemu Rykiel zyskała sławę i uznanie.

Spełnienie marzeń

Projektowanie musi być dla Soni Rykiel spełnieniem marzeń. Pomiędzy zabawowym, dziewczęcym francuskim duchem domu mody i jego fascynującą historią, jest miejsce dla czegoś więcej niż odrobina bezczelności. Dla swojej pierwszej kolekcji jako dyrektor artystyczny, Geraldo da Conceicao, który pracował już dla Yves Saint Laurent oraz Miu Miu, doskonale wyraził przewrotność tak bardzo charakterystyczną dla kobiety w ujęciu Soni Rykiel. Wypełnione dymem, wygaszone Halle Freyssinet stworzyły  tajemnicze tło dla pokazu, które uchwyciło klimat domu mody Rykiel. Weźmy na przykład obfitość dzianiny (seria dzianych garniturów wyróżniała się w szczególności) albo futrzane kawałki, oraz energetyczny i zaskakujący finał pokazu, bogaty w radość życia o którą Rykiel zawsze chodziło, z całą paradą kwiatowych elementów w roli głównej. Jednak najbardziej przykuwające uwagę były obcisłe czarne sukienki z kolorowymi, geometrycznymi akcentami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here