Techniki wytwarzania biżuterii artystycznej

0
482

Piękną i oryginalną biżuterię artystyczną tworzą jubilerzy, złotnicy, artyści rzemieślnicy. Gdzie kształcą się współcześni twórcy srebrnej biżuterii?

Zawód jubilera

Zawód jubilera często był rodzinnym biznesem, przechodził z ojca na syna, a wiedza i doświadczenie były przekazywane następnym pokoleniom. Rzemieślników w tej profesji kształcą nieliczne szkoły zawodowe o profilu złotnik-jubiler. Wykonanie ładnej biżuterii wymaga nie tylko zdobycia umiejętności i technik jubilerskich, ale również artystycznego zmysłu i poczucia smaku. Łódzka Akademia Sztuk Pięknych, na kierunku projektowanie biżuterii uczy młodych ludzi twórczego myślenia i zapoznaje z historią sztuki, a Wyższa Szkoła Rzemiosł Artystycznych w Częstochowie kształci w kierunku jubilerstwa i rzeczoznawstwa. Jednak praktyczne umiejętności uczniowie zdobywają w warsztatach jubilerskich pod okiem rzemieślnika. Na przeciw młodym artystom wychodzą również prywatne szkoły, jak Wytwórnia AntiDotum w Warszawie prowadząca zajęcia z zakresu złotnictwa i technik jubilerskich. Te formy zdobywania umiejętności i wiedzy są niestety dosyć kosztowne. W tym roku warszawska szkoła nr 31 organizuje również bezpłatny, 10-cio miesięczny kurs jubilerski dka dorosłych. Ale to zaledwie kropla w morzu potrzeb i zainteresowań bezpłatną nauką, w branży jubilerskiej dla dorosłych. Nie znaczy to jednak, że jest brak artystów tworzących srebrną biżuterię. Wręcz przeciwnie, bogactwo technik i różnorodność spojrzeń na temat biżuterii srebrnej jest ogromny.

Żmudna praca

Jubilerstwo jest sztuką niezwykle żmudną. Wykonanie ozdobnego pierścionka, czy wyszukanego wisiora wymaga zastosowania wielu procesów twórczych. Klasyczne jubilerstwo często wykorzystuje technikę odlewów srebrnych wyrobów, która umożliwia wykonanie takich samych przedmiotów mniejszym nakładem pracy. Wiele urządzeń i maszyn usprawnia obróbkę srebra, ale praca jubilerów to przede wszystkim rękodzieło. Pomysłowość i wyobraźnia artystów pozwala odkrywać co raz to nowe techniki tworzenia srebrnej biżuterii. Tak też powstała przed kilku laty, dalej modna technika „wire wrapping”. Bardzo pracochłonny sposób oplatania drutu i tworzenia najprzeróżniejszych form w połączeniu z kamieniami daje niesamowity efekt. Prekursorem tego stylu w Polsce jest Iza Malczyk, która ma już swoich godnych naśladowców. Inną techniką robienia srebrnych ozdób jest praca ze srebrną glinką ArtClay. Jest to metoda wytwarzania dla wyjatkowo cierpliwych. Szybko wysychający materiał jest niezwykle kruchy i tylko wprawne ręce mogą go okiełznać. Za to możliwości jakie daje praca z tym surowcem, są prawie nieograniczone. Wyroby w tej technice zdobywają coraz większe uznanie i są nagradzane. Na targach „Złoto, Srebro, Czas” prace Agnieszki Chopkowicz zostały docenione i wyróżnione.

Biżuteria artystyczna to nie tylko wyuczone techniki jubilerskie, ale indywidualne dotknięcie, i niebanalny pomysł połączenia bądź kombinacji materiału. Nawet tworzenie biżuterii z gotowych srebrnych elementów może być artyzmem jesli znajdziemy niekonwencjonalną i ciekawą aranżację. Bo biżuteria artystyczna jest wizją, zamysłem, który przede wszystkim tworzy się w głowie, a dopiero potem powstaje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here