Zaskakujący Kolor Opali

0
281

W opalach szlachetnych widzimy kolory iskry ognia, głębi oceanu , młodej trawy, żar lawy. Jaki jest więc skład chemiczny tego minerału skoro w jednym kamieniu możemy zobaczyć tyle barw.

Co to są opale?

Opale należą do grupy krzemianów a efekt kolorystyczny zawdzięczają zachodzącym zjawiskom optycznym. Podstawowa barwa opali jest jednolita, ale struktura składa się z wielu równoległych warstw. Część z tych warstw jest przeźroczysta a inna z drobnymi mikronowymi kuleczkami krystobalitu, które powodują rozszczepienie, odbicie światła białego i interferencje. Powstaje w ten sposób obraz dający szeroką gamę kolorów. W zależności od kąta obserwacji i nachylenia kamienia widziane są kolory o innym natężeniu i barwie to tzw. zjawisko opalizacji. Ze względu na ilość tych efektów opale klasyfikują się na szlachetne i zwyczajne. Opale – kamienie szlachetne są niezwykle cenione i jedne z najdroższych kamieni świata. Stosowane w jubilerstwie znajdują się w kolekcjach biżuterii wielu sławnych, bogatych kobiet. Biżuteria z okazałym opalem jest w posiadaniu np. Królowej Brytyjskiej czy w słynnej kolekcji Elizabeth Taylor.

Cenny kamień

Kolekcjonerskie okazy znajdują się w sejfach możnych świata. Jeden z pierwszych znalezionych tej klasy i wielkości, 900 karatowy ,, The Fire Queen”, jest częścią fortuny J.D.Rockefellera i jest wart niebagatelną sumę. Największe i najcenniejsze złoża tych minerałów są w Australii, tam też wydobyto największy opal ,,Olimpic Australis” o wadze około 3,5 kg i jest on przechowywany do tej pory w stanie nieoszlifowanym. Opale szlachetne ze względu na kolor podstawowy, rodzaj opalizacji dzielą się na wiele podgrup. Najbardziej pożądane są opale czarne, gdyż efekty optyczne są na nich najlepiej widoczne. Opale są dosyć kruche ich twardość to 5.5-6.5 w skali Mohsa, łatwo mogą ulegać spękaniu w warunkach bardzo suchych z powodu utraty wilgotności. Kamienie te są szlifowane zazwyczaj w kaboszony prawie płaskie lub lekko wypukłe aby uniknąć podczas obróbki usuwania dekoracyjnych warstw struktury.

A jak wyglądają zwyczajne opale kamienie?

Nie posiadają one wprawdzie wspomnianych właściwości powodujących opalizacje ale ich uroda jest także niewątpliwa. Do opali zwyczajnych należy między innymi peruwiański opal różowy zwany też ,,skórą anioła” ze względu na pastelową, delikatną różową barwę. Ten piękny mlecznoróżowy kamień znajduje wielu zwolenników, bo srebrna biżuteria z jego udziałem jest imponująca. Posiadając opale zwyczajne mamy pewność, że jest to prawdziwy minerał (nie opłaca się tworzyć ich syntetycznych odpowiedników). Natomiast na wzór opali szlachetnych powstają syntetyczne kaboszony do złudzenia przypominające oryginał (także ceną).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here