Tutaj jesteś

Histerektomia a wypadanie pochwy – jak leczyć powikłania po usunięciu macicy?

1 listopada 2023 Lifestyle Histerektomia


Ból i dyskomfort w obrębie miednicy mniejszej należą do najczęstszych objawów wypadania pochwy. To schorzenie zazwyczaj jest efektem ubocznym histerektomii, czyli operacji usunięcia macicy, która podtrzymuje szczyt pochwy. Zobacz, jak rozpoznać tę przykrą dolegliwość i sprawdź, czy można ją skutecznie wyleczyć.

Kto jest szczególnie narażony na wypadanie pochwy?

Niektóre pacjentki zaobserwowały u siebie wypadanie pochwy po usunięciu macicy leczenie powikłania po histerektomii poprawi stan zdrowia kobiety i sprawi, że będzie ona mogła normalnie funkcjonować – bez uczucia ciągłego bólu i dyskomfortu. To schorzenie najczęściej dotyka pań, które przeszły operację usunięcia macicy, ale borykają się z nim także inne pacjentki.

Czynnikiem podwyższającym ryzyko wypadania pochwy jest na przykład uszkodzenie albo osłabienie więzadeł podtrzymujących pochwę, pęcherz moczowy oraz odbyt. To schorzenie częściej występuje u matek, które rodziły siłami natury, a więc w grupie szczególnie narażonej na tę bolesną przypadłość znajduje się wiele kobiet. Warto zgłosić się do specjalisty, który oceni nasz stan zdrowia i sprawdzi, czy grozi nam ta nieprzyjemna przypadłość – odpowiednie badania wykona ginekolog prywatnie. Wrocław jest miastem, w którym przyjmuje wielu dobrych specjalistów.

Objawy wypadania pochwy

Wypadanie pochwy po usunięciu macicy może dawać różne objawy. Kobiety po zabiegu histerektomii najczęściej skarżą się na:

  • dyskomfort, opisywany jako uczucie pełności w pochwie,

  • wrażenie wypadania pochwy,

  • ból w trakcie współżycia,

  • utrudnione stanie lub chodzenie,

  • częste infekcje intymne,

  • długotrwały i silny ból w okolicy krzyża i podbrzusza.

Im bardziej obniżona jest pochwa, tym silniejsze będą objawy. Wszelkie niepokojące dolegliwości należy skonsultować z lekarzem. Najlepiej nie zwlekać z wizytą – najszybciej przyjmie nas ginekolog prywatnie. Wrocław jest jednym z najlepszych ośrodków w kraju, gdzie przyjmują specjaliści leczący wypadanie pochwy.

Diagnozowanie i leczenie wypadania pochwy

Ginekolog stawia diagnozę po rozmowie z pacjentką oraz po przeprowadzonych badań. Na ich podstawie może ocenić, jak zaawansowane jest wypadanie pochwy po usunięciu macicy. Leczenie tego schorzenia zależy od stopnia obniżenia narządu. Terapia nieinwazyjna obejmuje ćwiczenie mięśni dnia miednicy oraz zażywanie leków hormonalnych. Jeśli choroba znacznie utrudnia życie pacjentki, konieczne będzie leczenie operacyjne oraz przeprowadzenie plastyki pochwy. Dzięki temu kobieta będzie mogła wrócić do normalnego funkcjonowania.

Materiał zewnętrzny

Redakcja artsrebro.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie każdy klejnot opowiada własną historię, a styl staje się manifestem osobowości! Jesteśmy entuzjastami piękna, pasjonatami mody, biżuterii i sztuki celebrującej wyjątkowe chwile życia. Nasza strona to nie tylko przewodnik po najnowszych trendach w świecie mody i biżuterii, ale również przestrzeń do odkrywania tajemnic urody, inspiracji ślubnych oraz wskazówek dotyczących tworzenia stylowego lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?