Dzień ślubu i wesela to jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu pary młodej, jej rodziny oraz przyjaciół. Poprzedzony jest długimi tygodniami przygotowań, planów oraz sporządzania różnorodnych zakupów.
Panna młoda w dzień ślubu pragnie wyglądać najpiękniej, pan młody najbardziej elegancko. Nie mniej ważny jest wystrój sali weselnej oraz kościoła, ponieważ to w tych miejscach spędzona będzie znaczna część ślubu i wesela i jednocześnie staną się one tłem do zdjęć, które na długie lata pozostaną pamiątką z tego wyjątkowego dnia.
Klasyczna elegancja czy egzotyczna ekstrawagancja?
To, jak będzie wyglądała sala weselna, zależy głównie od wyobraźni organizatorów przyjęcia oraz zasobności ich portfeli.
Wiele par młodych decyduje się na wystrój dość klasyczny – prostą elegancję, stonowane kolory, dużo bieli, niekiedy przełamanej złotymi dodatkami i żywą zielenią kwiatów ciętych.
Taka opcja na pewno sprawdzi się w stosunkowo małej sali, ponieważ zbytnia ozdobność może stać się przytłaczająca i dająca wrażenie ciężkości.
Przy niewielkim metrażu sali warto spróbować powiększyć ją optycznie, stosując duże lustra do dekoracji sali. Dodają blasku i dają wrażenie większej przestrzeni.
Jeśli natomiast wesele odbywa się w dużej, przestronnej sali i możemy sobie pozwolić na odrobinę szaleństwa, warto z tego skorzystać. To dodatkowa atrakcja dla naszych gości, która sprawi, że wieczór na długo zostanie w ich pamięci.
W przypadku rozsadzenia gości przy małych, na przykład okrągłych stolikach, kandelabry ze świecami lub bukietami kwiatów mogą znajdować się na każdym z nich.
Największa i najbardziej zdobna kompozycja roślinna powinna, mimo wszystko, znajdować się na stole państwa młodych, aby nie było wątpliwości, kto tego wieczoru jest najważniejszy.
Jeśli sala jest wysoka i przestronna, świetnie będą prezentować się na niej kompozycje podwieszane pod sufitem. Mogą zostać dodatkowo wzbogacone lampionami lub sznurami lampek o ciepłej barwie, co nada niepowtarzalnego klimatu.
Jak wybrać motyw przewodni?
Przy organizacji ślubu oraz wesela, wybór motywu przewodniego bywa niezwykle pomocny.
Będzie to główny wyznacznik przy doborze dekoracji, kwiatów, kolorów na zaproszeniach dla gości oraz wszelkich dodatków.
Wybierając motyw przewodni dla swojego przyjęcia można skorzystać z pewnych cech charakterystycznych dla samego siebie, na przykład wykonywanego zawodu, nazwiska, swojego hobby czy czegoś szczególnie ulubionego.
Innym, nie mniej pomocnym aspektem, jest kwestia czasu, kiedy wesele będzie się odbywać. Pora roku reguluje obecność, na przykład określonych kwiatów lub ich cenę, ponieważ sprowadzanie roślin zza granicy, w czasie gdy nie ma na nie sezonu w Polsce, bywa niezwykle kosztowne.
I tak, dla przykładu, uroczystość odbywająca się późnym latem lub wczesną jesienią bardzo klimatycznie prezentuje się w stylu boho, z polnymi kwiatami lub słonecznikami.
Z kolei zimowe wesele aż się prosi o chłodną elegancję, dużo bieli i srebra, które przywodzi na myśl prawdziwą zimową krainę.
Młodzi, którzy idą do ołtarza wiosną, zazwyczaj decydują się na pastelowe kolory oraz obecność wonnych bzów czy pięknych, mięsistych piwonii.
Organizacja przestrzeni na zewnątrz
W zależności od tego, gdzie odbywa się wesele, nie zawsze mamy do dyspozycji zaaranżowaną przestrzeń na zewnątrz sali. Czasami znajdują się tam ławki, zadaszone altany, piękne ogrody, place zabaw albo nawet mini pola golfowe.
Niezależnie od tego, jaka infrastruktura towarzyszy naszemu weselu, warto ją także delikatnie przyozdobić, aby stanowiła spójną całość. Wystarczą nawet balony, wstążki, lampiony lub malutkie wiązanki kwiatów. Drobiazg, jednak to drobiazgi stanowią o całości.