Rodzaje skóry i ich pielęgnacja

Piękna skóra to marzenie każdej kobiety. Aby osiągnąć idealny jej wygląd oraz dobrze o nią dbać należy prawidłowo określić jej rodzaj i odpowiednio ją pielęgnować.

Rodzaje skóry

Określenie rodzaju skóry jest podstawą do dobrania odpowiedniej pielęgnacji. Wyróżnić możemy następujące rodzaje skóry:
* sucha – jest to najczęściej dziedziczony typ skóry, ale może także powstawać na skutek pielęgnacji, która może ją wysuszać. Skóra ta jest cienka, delikatna, mało elastyczna i podatna na uszkodzenia, lecz rzadziej powstają na niej zaskórniki i niedoskonałości poprzez produkcję małej ilości sebum.
Aby prawidłowo dbać o skórę suchą trzeba bardzo mocno ją nawilżać szczególnie zimą, ponieważ wtedy wymaga ona dodatkowej ochrony przed zimnem. Do cery suchej zaleca się używanie kosmetyków bez alkoholu i silnych substancji myjących,
* normalna – cera ta nie występuje prawie wcale u osób dorosłych, a u dzieci przed okresem pokwitania. Jest ona gładka, dobrze nawilżona i nie ma zanieczyszczeń.
Do pielęgnacji cery normalnej stosuje się delikatne kosmetyki z filtrem UV, które latem ochronią skórę przed słońcem oraz nawilżające zimą aby ochronić skórę przed wiatrem i zimnem,
* trądzikowa – jest to skóra, która produkuje za dużo sebum przez co zapychają się gruczoły. Martwy naskórek oraz łój łączą się z bakteriami i powodują na skórze zmiany ropne.
Istnieje wiele odmian trądziku więc przed próbami walki z nim należy zbadać go i określić co jest powodem jego występowania oraz dobrać odpowiedni sposób leczenia.
Skóry trądzikowej nie można przesuszać, a trzeba ją odpowiednio nawilżyć i tonizować,
* tłusta – skóra ta produkuje dużą ilość sebum co zapycha gruczoły łojowe. Jest podatna na rozszerzone pory i zaskórniki. Cera tłusta bardzo dobrze chroni przed złymi warunkami atmosferycznymi jakimi są wiatr oraz mróz, a także spowalnia proces starzenia się skóry.
Pielęgnacja cery tłustej polega na jej dokładnym oczyszczeniu i nawilżaniu,
* mieszana – na cerę mieszaną składają się właściwości skóry suchej oraz tłustej. Jej pielęgnacja polega na miejscowym stosowaniu kosmetyków na konkretny rodzaj skóry.
Najczęściej policzki oraz skronie wymagają oczyszczenia i nawilżenia, a reszta twarzy musi być dobrze oczyszczana i pokrywana kosmetykami normalizującymi,
* wrażliwa – skóra wrażliwa jest podatna na podrażnienia oraz reakcje alergiczne, które wywołują nieodpowiednio stosowane kosmetyki.
Na skórę wrażliwą nie powinno stosować się mocnych peelingów i kosmetyków zawierających alkohol.
Skórę wrażliwa pielęgnować należy łagodnymi, delikatnymi kosmetykami. Zimą należy używać kremu, który ochroni przed mrozem a latem kremu z filtrem dla ochrony przed słońcem.

Jak rozpoznać i określić typ cery?

W rozpoznaniu typu skóry pomóc może dermatolog, który da wskazówki jak określić typ skóry oraz jak ją pielęgnować.
Typ cery można również sprawdzić w domu za pomocą łagodnego żelu do mycia twarzy, chusteczki i chwili czasu.
Pierwszym etapem do określenia typu skóry będzie jej dokładne oczyszczenie przy łagodnego kosmetyku nie mającego zapachu. Po umyciu skóry trzeba odczekać kilka minut, a następnie przejść do sprawdzenia typu cery.
Jeżeli po umyciu twarzy czujemy dyskomfort, ściągnięcie skóry i zauważymy na niej zaczerwienione miejsca oznacza to, że mamy cerę suchą.
Ściągnięta skóra, swędzenie lub pieczenie po umyciu bez zapachowym kosmetykiem oznacza, że mamy skórę wrażliwą.
Cera mieszana może świecić się w strefie T, a na reszcie twarzy można odczuwać ściągnięcie. Jeżeli po kilkudziesięciu minutach strefa T nadal się świeci, a reszta skóry zostaje neutralna lub sucha wówczas mamy cerę mieszaną.
Gdy po przyłożeniu do czystej skóry chusteczki zauważymy na niej plamy z obszaru całej twarzy oznacza to, że nasza cera jest tłusta.
Cera trądzikowa charakteryzować będzie się zmianami skórnymi widocznymi gołym okiem.

Redakcja artsrebro.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.