Tutaj jesteś

Dieta 1000 kcal – warto, czy nie?

4 grudnia 2022 Moda Dieta 1000 kcal


Diety redukcyjne to bardzo popularny, a zarazem skuteczny sposób na pozbycie się zbędnych kilogramów. Niestety, ich nieodpowiednie przestrzeganie może nie tylko doprowadzić do dobrze znanego wszystkim efektu jo-jo, ale też zwiększyć ryzyko niedoboru ważnych dla zdrowia substancji odżywczych.

Dieta 1000 kalorii — czym jest?

Jedną z bardziej rygorystycznych diet redukcyjnych jest dieta 1000 kcal. Jak sama nazwa wskazuje, jej najważniejszą zasadą jest obniżenie podaży kalorii do zaledwie 1000 dziennie. Jest to bardzo mało, zważywszy, że dzienne zapotrzebowanie energetyczne to około 2500 kalorii. Dlatego osoba decydująca się na taką dietę powinna pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym ta tymczasowa zmiana przyzwyczajeń żywieniowych przyniesie określone rezultaty.

Zasady obowiązujące przy diecie 1000 kalorii

  1. Czas. Dieta 1000 kcal wymaga czasu. Dietetycy zalecają, by jej czas trwania nie przekraczał tygodnia. W jej trakcie należy pamiętać o spożywaniu zrównoważonych posiłków, a także o solidnym wzbogaceniu diety o produkty sycące, które jednocześnie charakteryzują się niską kalorycznością.
  2. Woda. W trakcie diety należy pić duże ilości niegazowanej, czystej wody. Dzięki temu nie tylko nawadniamy organizm, ale też unikamy… zaparć. Dieta 1000 kalorii wiąże się z przyjmowaniem wielu pokarmów obfitych w błonnik, w związku z czym picie wody jest bardzo wskazane.
  3. Planowanie. Przebieg diety powinien być dobrze przemyślany. Najlepiej, jeśli dana osoba „wchodzi w nią”przez 1 – 2 tygodnie, a następnie „wychodzi”przez tyle samo czasu. Chodzi o to, aby przejście z normalnej diety na dietę redukcyjną (i vice versa) było jak najmniejszym szokiem dla organizmu i nie wywołało efektu jo-jo.
  4. Wsparcie. Tak drastyczna dieta wymaga wsparcia ze strony dietetyka. Najlepiej skonsultować się z nim jeszcze przed rozpoczęciem tego wyzwania dietetycznego. Może się okazać, że nie jest ono dla nas wskazane.

Dieta 1000 kalorii efekty po miesiącu

Jakie są długofalowe skutki stosowania diety 1000 kcal? Po pierwsze, już na starcie mamy więcej energii, czujemy się młodsi, a nasza skóra wygląda lepiej. Właściwie przeprowadzona dieta 1000 kalorii pozwala ograniczyć masę ciała nawet o 8 – 10 kg w ciągu miesiąca. Nie można jednak zapominać, że uzyskanie takich efektów jest możliwe jedynie u osób, które płynnie rozpoczęły i zakończyły dietę. W przeciwnym razie dieta 1000 kcal może nawet doprowadzić do zaniku mięśni i osłabienia koncentracji.

I jeszcze jedno. W przypadku takich programów dietetycznych jak dieta 1000 kalorii efekty po miesiącu to nie wszystko. Tutaj liczą się przede wszystkim długoterminowe korzyści.

Redakcja artsrebro.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie każdy klejnot opowiada własną historię, a styl staje się manifestem osobowości! Jesteśmy entuzjastami piękna, pasjonatami mody, biżuterii i sztuki celebrującej wyjątkowe chwile życia. Nasza strona to nie tylko przewodnik po najnowszych trendach w świecie mody i biżuterii, ale również przestrzeń do odkrywania tajemnic urody, inspiracji ślubnych oraz wskazówek dotyczących tworzenia stylowego lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?