W dobie gwałtownych zmian jakie dotykają nas wszystkich w skutek pandemii, w naturalny sposób możemy reagować lękiem. Jednym z istotniejszych elementów, które mogą mieć niebagatelny wpływ na to jak się czujemy jest izolacja społeczna.
Wpływ izolacji społecznej na nasze życie
Nasze dotychczasowe życie i funkcjonowanie ulega diametralnej zmianie i dzieje się tak bez naszego wpływu na tą sytuację. Z jednej strony rozumiemy, że izolacja jest dla bezpieczeństwa naszego i innych, ale konsekwencje jakie z tego wynikają bardzo wyraźnie wpływają na nasze samopoczucie. Doświadczamy gwałtownej straty tego, czym i jak żyliśmy na co dzień – realizując kontakty międzyludzkie w sferze prywatnej i podejmując różne cele w sferze zawodowej, podejmując aktywności będące urozmaiceniem dnia powszedniego.
Wiedzieliśmy, że mamy możliwość wyboru spośród różnych opcji. Z jednej strony bezpieczeństwo dawała nam nasza „zdrowa rutyna”, a z drugiej strony zawsze mogliśmy zrobić coś unikalnego w zakresie naszych działań. Decyzję można było podejmować w łatwy i szybki sposób lub planować długoterminowo. Aktualnie wielu z nas już tego nie ma.
Jak sobie radzić ze stresem w czasach pandemii?
Straciliśmy bezpieczeństwo na różnym poziomie. Wobec czego mamy prawo czuć się ograniczeni, niejako uwięzieni – pozbawieni wolności. Sytuacja wydaje się być trudna, ale to od nas zależy jak możemy sobie pomóc.
Nowy wymiar relacji
Po pierwsze starajmy się utrzymywać kontakty i relacje z ludźmi spoza kręgu najbliższej rodziny (czyt. osób z którymi jesteśmy „uziemieni”). Warto używać w tym celu nowych technologii: komunikacji online, wideo połączeń, a nawet warto pokusić się o organizację wideo-konferencji, żeby spotkać się w szerszym gronie.
Spróbujmy poukładać swoją codzienność pod nową „rutynę”, bo to daje poczucie kontroli i bezpieczeństwa. Zadbajmy o to, aby być aktywnym w gronie najbliższych: wspólne gry i zabawy mogą pozwolić zapomnieć o troskach dnia codziennego, ale też pozwalają budować relacje. Mogą też być swoistym katalizatorem emocji w rodzinie.
Aktywność fizyczna
Nie rezygnujmy z ruchu – wysiłek fizyczny nawet jeśli jest ograniczony do prostych ćwiczeń w warunkach domowych pozwala rozładować emocje, spożytkować energię, której może być nadmiar. Wciągnijmy w to najbliższych, zwłaszcza dzieci.
Rozważność w odbiorze informacji
Dawkujmy sobie z rozwagą informacje o zagrożeniach napływających z „zewnątrz” – nie mamy wpływu na to co się dzieje, a nadmiar negatywnych informacji tylko pogłębia lęk (może prowadzić to do paniki), a przecież tego nie chcemy.
Psychoterapia online
Jeśli okaże się, że taka aranżacja życia na nowych zasadach przychodzi nam z dużym trudem lub te zmiany nie przynoszą efektu – większego spokoju, zachęcam do konsultacji i pracy z psychoterapeutą w trybie online. Kiedy doświadczamy problemów, z którymi trudno jest nam sobie poradzić, zewnętrzna pomoc może okazać się niezbędna, a kontakt online, podobnie jak praca zdalna staje dzisiaj standardem. Nie warto zwlekać z sięgnięciem po pomoc, gdy czujemy że może okazać się przydatna.