Sezon jesienno-zimowy, spędza sen z powiek niejednemu rodzicowi. Wraz z nastaniem pierwszych chłodów, zaczynacie martwić się o to, czy Wasze dzieci, nie złapią jakiejś infekcji. Jesteście przyzwyczajeni do walki z przeziębieniem i grypą, ale co jeśli malucha dopadnie zapalenie ucha? Zobaczcie, jak szybko rozpoznać i skutecznie wyleczyć tę przypadłość.
Poznaj wroga, czyli czym właściwie jest zapalenie ucha i jakie są jego przyczyny?
Zapalenie ucha to nic innego jak infekcja rozwijająca się w określonej części przewodu słuchowego. W zależności od umiejscowienia, można wyróżnić zapalenie ucha zewnętrznego, wewnętrznego i środkowego.
Zapalenie ucha zewnętrznego dotyczy zmian w obrębie przewodu słuchowego. Występuje zwykle na skutek uszkodzenia skóry pokrywającej przewód słuchowy, wynikającego ze złej higieny uszu, obecności zalegającej woskowiny lub uszkodzeń mechanicznych. Dochodzi wówczas do rozwoju infekcji bakteryjnej lub grzybiczej.
Zapalenie ucha środkowego dotyczy błony bębenkowej, kosteczek słuchowych oraz trąbki słuchowej. Występuje zwykle w postaci ostrej, a przyczyną są powikłania po infekcjach towarzyszących takich jak przeziębienie, katar czy zapalenie gardła, skąd następuje przeniesienia infekcji wirusowej lub bakteryjnej do elementów ucha środkowego. Ostre zapalenie ucha wewnętrznego, jest szczególnie częstą przypadłością noworodków i niemowląt, które większość czasu spędzają w pozycji leżącej. Wpływa to na przesuwanie wydzieliny, z jamy nosowo gardłowej do okolic trąbki słuchowej, powodując jej niedrożność i rozwój infekcji.
Najbardziej niebezpieczne zapalenie ucha wewnętrznego, inaczej zapalenie błędnika, jest powikłaniem zapalenia ucha środkowego. Stanowi bezpośrednie zagrożenie utraty słuchu, uszkodzenia mózgu, a nawet śmierci.
Jak rozpoznać zapalenie ucha u dziecka?
Zapalenie ucha, charakteryzuje się zwykle typowymi objawami, dlatego, zwłaszcza w przypadku większych dzieci, będą one potrafiły wskazać, co im dolega. Maluch może odczuwać takie objawy jak ból, swędzenie, ucisk, szum w uszach, uczucie wypełnienia, problemy ze słuchem. Więcej o objawach znajdziesz na wapteka.pl.
Problem pojawia się w przypadku noworodków i niemowląt. Choć ostre zapalenie ucha środkowego występuje u nich niezwykle często, objawy nie zawsze są oczywiste. Należy zwrócić uwagę, gdy dziecko staje się płaczliwe, niespokojne, pociera główką o materac, nie chce leżeć na boku, traci apetyt, próbuje dotykać rączka ucha. Dodatkowo u malucha może wystąpić biegunka, wymioty, gorączka, katar, kaszel. Czasem z kanału słuchowego, wypływa ropna wydzielina.
Domowe sposoby na zapalenie ucha
Zapalenie ucha środkowego, zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu dni i podobnie jak grypa, może ulec samowyleczeniu. Jeśli podawanie antybiotyku nie jest konieczne, wystarczy zastosować leki łagodzące dolegliwości bólowe, w postaci tabletek, syropu lub czopków, więcej o preparatach przeciwbólowych na wapteka.pl. Pomocne mogą okazać się także ciepłe okłady stosowane w okolicy ucha, zmniejszą ból. Należy zadbać o odpowiednie nawodnienie, ciepłe ziołowe herbatki pomogą uporać się z infekcją. Suplementacja witaminą C, podobnie jak w przypadku innych infekcji, pomoże w podniesieniu odporności. Należy unikać zimna i wilgoci. Jeśli mamy do czynienia z zapaleniem ucha zewnętrznego, zwykle wystarczy stosowanie kropli przeciwbólowych i osłaniających. Zapalenie trwa do czasu wyleczenia powstałych uszkodzeń. Zapalenie ucha wewnętrznego, jest ciężkie i zawsze wymaga długiej hospitalizacji.
Każde objawy dotyczące uszu, powinny być niezwłocznie konsultowane z lekarzem. Nieleczone zapalenie ucha, może doprowadzić do poważnych konsekwencji.