Tutaj jesteś

Ślub humanistyczny – co to takiego?

8 kwietnia 2021 Ślub ślub humanistyczny co to


Ślub to wyjątkowa chwila dla każdej pary. Zakochani wyznają sobie wtedy miłość i deklarują chęć wspólnego podążania przez życie. Dla wielu to moment przejścia – symboliczny akt połączenia z drugą osobą. Przysięga składana jest zwykle przed księdzem lub urzędnikiem państwowym. To jednak nie jedyne możliwości. W ostatnich latach na popularności zyskują śluby humanistyczne. Co to takiego? Czym ślub humanistyczny różni się od ślubu kościelnego czy cywilnego? Jak go zorganizować?

Czym jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny co to? To pierwsza myśl, która pojawia się w głowie osób, które po raz pierwszy słyszą o tej popularnej w wielu krajach alternatywie dla ślubu kościelnego czy cywilnego. Jeszcze kilka lat temu śluby humanistyczne były w Polsce rzadkością, dziś decyduje się na nie coraz więcej osób. Pozornie niewiele różnią się od tradycyjnych zaślubin – zakochani składają sobie przysięgę miłości, wierności i oddania, często następuje huczne wesele. Na czym więc polega różnica?
Przede wszystkim ślub humanistyczny to w pełni spersonalizowana, przygotowana zgodnie z preferencjami pary młodej uroczystość. Może odbywać się w dowolnej scenerii: w wynajętej sali, w klimatycznej stodole zaaranżowanej na tę okazję, w plenerze. Przebiega według dowolnego scenariusza – może rozpocząć się od uroczystej przysięgi, ale równie dobrze od toastu – szampana i poczęstunku, jeśli młodzi zdecydują, że chcą, aby przysięga nastąpiła w kulminacyjnym punkcie imprezy.
Kolejna różnica to sama przysięga. Ta nie przypomina regułki wypowiadanej w urzędzie czy kościele. Panuje pełna dowolność. Para młoda może wybrać jedną z gotowych deklaracji zaproponowanych np. przez mistrza ceremonii, ale może też zdecydować się na w pełni personalizowaną, samodzielnie napisaną przysięgę. Wypowiadana prosto z serca przysięga, ułożona z myślą o konkretnej osobie to jeden z największych atutów ślubu humanistycznego.
Kolejna różnica to skutki prawne. O ile wybierając ślub cywilny, kościelny lub konkordatowy, młodzi oficjalnie zmieniają stan cywilny, o tyle ślub humanistyczny nie ma żadnych konsekwencji prawnych. Mogą zawrzeć go dowolne osoby, także tej samej płci lub prawnie pozostające w innym związku.

Ślub humanistyczny – jak przygotować się do ceremonii?

Ślub humanistyczny może odbyć się w dowolnym miejscu i mieć dowolną oprawę. Tak naprawdę wszystko zależy od pary młodej, która zdecyduje się na tę alternatywę dla ślubu cywilnego czy kościelnego. Zakochani mogą złożyć przysięgę nad brzegiem morza, przed gronem najbliższych przyjaciół albo zorganizować ceremonię przypominającą tradycyjny ślub, połączoną z weselem w romantycznym dworku albo modnej rustykalnej stodole. Warto zacząć od ustalenia miejsca, w którym ma się odbyć uroczystość, od wynajęcia sali, ustalenia liczby gości czy opracowania menu. Przyjemnością będzie układanie przysięgi, dobór strojów czy dekoracji.
Ponieważ organizacja ślubu, także humanistycznego, jest często długim i wymagającym procesem, wiele firm oferuje kompleksowe usługi w tym zakresie. Także narzeczeni planujący ślub humanistyczny mogą skorzystać z pomocy doświadczonej konsultantki ślubnej, która podpowie korzystne rozwiązania i zajmie się procesem planowania ceremonii. Wiele firm mających na liście usług organizację ślubu humanistycznego oferuje także obecność mistrza ceremonii. To osoba, która prowadzi uroczystość, dba o jej odpowiedni przebieg, udziela wsparcia parze młodej. Bardzo często celebrant jest także osobą, przed którą składa się przysięgę – zastępuje w tej roli urzędnika czy księdza.

Redakcja artsrebro.pl

Witaj w naszej redakcji, gdzie każdy klejnot opowiada własną historię, a styl staje się manifestem osobowości! Jesteśmy entuzjastami piękna, pasjonatami mody, biżuterii i sztuki celebrującej wyjątkowe chwile życia. Nasza strona to nie tylko przewodnik po najnowszych trendach w świecie mody i biżuterii, ale również przestrzeń do odkrywania tajemnic urody, inspiracji ślubnych oraz wskazówek dotyczących tworzenia stylowego lifestyle'u.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?