Jak radzić sobie z Infekcjami i stanami zapalnymi układu moczowego

Infekcje układu moczowego częściej dotykają kobiet, mogą jednak przytrafić się każdemu, bez względu na płeć i wiek. Mają one wiele przyczyn i w niektórych przypadkach mogą być bardzo groźne. Co zrobić w sytuacji, gdy dotknie nas zapalenie pęcherza lub inna infekcja układu moczowego? Czy można wyleczyć ją, wykorzystując popularne domowe sposoby?

Drogi moczowe u zdrowej osoby są jałowe. Namnażanie chorobotwórczych drobnoustrojów wpływa na powstanie stanu zapalnego. Przeważnie infekcja ogranicza się do pęcherza moczowego. W niektórych przypadkach może się ona jednak rozprzestrzenić. W przypadku, gdy zajęte zostaną nerki, pojawia się bardzo wysoka gorączka i wymioty. Wiele osób zgłasza również silny ból w okolicy nerek.

Do najczęstszych objawów infekcji układu moczowego zaliczyć możemy:

  1. Silny ból lub pieczenie w trakcie oddawania moczu,
  2. bóle podbrzusza,
  3. gorączka,
  4. nudności,
  5. krwiomocz,
  6. częstomocz.

Czasami infekcja przebiegać może bezobjawowo. W takiej sytuacji jedynym sposobem identyfikacji zakażenie jest wykonania badania moczu.

Czym jest zapalenie pęcherza moczowego i jak można go leczyć?

Na częstsze zapalenia pęcherza moczowego szczególnie narażone są kobiety, które posiadają krótszą cewkę moczową. Sprzyja to namnażaniu się chorobotwórczych drobnoustrojów, które szybko kolonizują układ moczowy. Jedną z głównych przyczyn infekcji pęcherza są bakterie E.Coli, które dostają się do niego drogą wstępującą, czyli właśnie przez cewkę moczową. Zapalenie pęcherza często występuje podczas ciąży i w trakcie połogu. Cierpią na niego osoby z chorobami przewlekłymi takimi jak cukrzyca, immunosupresja czy dna moczanowa.

Podstawowym objawem zapalenia pęcherza tak samo jak innych infekcji układu moczowego jest bolesne parce i częstomocz. Bardzo często pojawia się silny ból podbrzusza i krwiomocz. 

Zapalenie pęcherza często diagnozowane jest przez lekarza pierwszego kontaktu na podstawie wywiadu. Potwierdzenie można uzyskać, wykonując podstawowe badanie moczu i posiew. To ostatnie badanie pokazuje jakie bakterie odpowiedzialne są za powstanie zapalenia, daje też lekarzowi wskazówki co do wyboru leczenia. Antybiogram określa, na które antybiotyki wrażliwe są bakterie.

Jak leczyć infekcje układu moczowego?

Do wyboru mamy metody farmakologiczne i domowe sposoby, które w niektórych przypadkach mogą okazać się skuteczne. Aby pozbyć się zapalenia pęcherza i innych infekcji układu moczowego warto pić duże ilości płynów. Zaleca się przyjmowanie 2 litrów płynów na dobę. Wskazane jest stosowanie środków moczopędnych oraz zwiększających kwaśność moczu. Wpływa to na szybsze usuwanie bakterii z organizmu i stwarza niekorzystne warunki do ich namnażania. Warto też przyjmować elektrolity, które kupić można na stornie https://www.e-medest.pl/elektrolity.html.

Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie soku żurawinowego. W przypadku, gdy objawy nie ustają, a wręcz się nasilają, pozostaje konsultacja z lekarzem pierwszego kontaktu lub urologiem. Na podstawie badań może on zalecić antybiotykoterapię, która ma na celu szybkie pozbycie się bakterii odpowiedzialnych za powstanie stanu zapalnego.

W przypadku, gdy infekcje układu moczowego mają charakter nawracający, warto skonsultować się ze specjalistą. Może on zlecić wykonanie posiewu moczu oraz badań obrazowych takich jak USG. Na ich podstawie oceniona zostanie budowa anatomiczna układu moczowego. Przyczyną nawracającego zapalenia pęcherza może być np. zwężenie moczowodów, które utrudnia odpływanie moczu z nerek do pęcherza.

Redakcja artsrebro.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.